زنجیر چرخ

در حال نمایش یک نتیجه


زنجیر چرخ

زنجیر چرخ چیست؟ زنجیر چرخ نوعی زنجیر مخصوص و از ضروری‌ترین تجهیزات برای رانندگی ایمن در جاده‌های برفی و یخ‌زده است. این زنجیر به دور تایرها کشیده می‌شود تا از لغزندگی آنها بر روی برف و یخ جلوگیری کند.

 

روش استفاده از زنجیر چرخ:

زنجیر چرخ اغلب بر روی چرخی بسته می‌شود که نیروی محرکه خودرو به آن منتقل می‌شود. در خودروهای محور عقب که نیروی محرکه به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود، این زنجیر روی چرخ‌های عقب و در خودروهای محور جلو روی چرخ‌های جلو بسته شود.

هنگام بستن زنجیر چرخ به نکات زیر توجه کنید:

  • خودرو را در سطح صاف پارک کرده و ترمز دستی را بکشید.
  • چرخ‌های خودرو را در راستای مستقیم قرار دهید.
  • زنجیر چرخ را مطابق با دستورالعمل سازنده روی تایر ببندید.
  • پس از بستن زنجیر چرخ و قبل از حرکت خودرو، آن را به آرامی به جلو و عقب حرکت دهید تا زنجیر چرخ به طور کامل روی تایر محکم شود.

اهمیت استفاده از زنجیر چرخ

زنجیر چرخ  از تجهیزات مهم و کلیدی ایمنی در انواع خودرو به‌ویژه در فصول سرد سال به‌شمار می‌آید. رانندگی در جاده‌های لغزنده در فصل زمستان و اقلیم‌هایی با پدیده یخبندان بدون استفاده از زنجیر چرخ مناسب، استاندارد و کارآمد، بسیار خطرناک بوده و می‌تواند خسارات مالی و جانی سنگینی به‌دنبال داشته باشد.

استفاده از این زنجیر ایمنی چرخ، اطمینان کافی از ایجاد اصطکاک و چسبندگی لازم را در روزهای برفی و در شرایط لغزنده بودن جاده‌ها جهت رانندگان فراهم کرده و تردد ایمن را امکان‌پذیر می‌کند. موردی که تنها به راننده هر خودرو مربوط نیست و بر بهبود مجموعه شرایط ترافیکی در چنین موقعیت‌هایی نیز تاثیر می‌گذارد.

نکات ایمنی هنگام رانندگی با زنجیر چرخ

زنجیر چرخ و نقش مهم آن در تامین ایمنی رانندگان و سرنشینان خودرو دهه‌هاست که برای همکان شناخته شده است. با این وجود شاید برای برخی افراد هنوز هم نکات ویژه برای رانندگی با این بخش از تجهزات ایمنی به‌خوبی روشن نشده باشد. در زمان رانندگی با زنجیر چرخ باید نکات زیر را رعایت کنیم:

  • از زنجیر چرخ استاندارد استفاده کنید.
  • تنها پس از اطمینان کامل از بسته شدن صحیح و کامل زنجیرها حرکت کنید.
  • سرعت را کاهش دهید. رانندگی با زنجیر چرخ و با سرعت بالا ایمن نیست.
  • از ترمز و تغییر مسیر ناگهانی و دور زدن‌های تند خودداری کنید. این کار با وجود زنجیر چرخ در شرایط لغزندگی جاده بسیار خطرناک است.